Kartáčování vlasů je celkem normální, ale pokud jste ještě neslyšeli o kartáčování kůže a jeví se vám to jako divný nápad – věřte, že to má své důvody.
Zdraví pokožky je z velké míry dáno její schopností opravy a obnovy. Pokud nejsou mrtvé buňky odstraněny, póry se ucpávají. Kde je pomalá eliminace, nové buňky se nemohou dostat na povrch – nebo vůbec nevzniknou – a poškozená kůže se nemůže hojit. Přestože buňky pokožky neustále odpadávají (90% všeho prachu v domácnostech prý tvoří částice lidské kůže), kartáčování stimuluje tento proces na účinnější. Zlepšuje se krevní oběh, škodliviny se uvolňují a pokožka se stává zdravější a jemnější.
Nejlepší a nejefektivnější kartáče jsou vyráběny z přírodních materiálů a obvykle se používají n a sucho před koupáním. Pro citlivé pokožky je lepší kartáčovat za vlhka s použitím houby nebo koupací žínky.
Soustřeďte své pohyby směrem k srdci. Začněte od chodidel, vzhůru přes nohy (nezapomeňte kartáčovat i zadní část nohou), stehny, zadek, boky a trup. Potom paže směrem k ramenům. Buďte jemní.
Další možnosti odlupování staré pokožky
Pokud je pro vás kartáčování namáhavé, nebo z nějakého důvodu nemožné, třeme pokožku buď suchým nebo mokrým flanelem nebo žínkou. Navlhčené kosmetické houbičky jsou vhodné pro obličej a používají se spolu s různými očisťovacími pleťovými prostředky. Můžete si také vybrat odlupovací krémy (peelingové krémy), které vmasírujete do pokožky před sprchou či koupelí.
Další možností je používání mořské soli. Ta však není příliš vhodná pro suchou pokožku. Do dlaně nasypeme mořskou sůl a přilijeme k ní nezbytný olej např. levandulový a před spláchnutím vmasírujeme do pokožky. Mořská sůl velmi dobře detoxikuje pokožku, takže je vhodné ji použít jako součást očistné kůry při detoxikaci organismu. Pokud použijete sůl bez oleje, dbejte na to, abyste se po koupání dostatečně natřeli hydratačním tělovým mlékem.
Velmi tvrdou kůži například na patách třeme suchými nebo zvlhčenými ovesnými vločkami. jestliže je vaše pokožka přecitlivělá (hypoalergická),zkuste směs rozemletých ovesných vloček a pár kapek heřmánkového nebo jalovcového oleje.
Jak často?
Po pár týdnech kartáčování budete sami automaticky vědět, kdy je to zapotřebí. Jelikož je kartáčování pro vaši pokožku důležité, doporučuje se to každé dva až tři dny. Pokud se koupete méně, je třeba kartáčovat denně.
Náš tip
Pokud kartáčujete pokožku poprvé, je lepší použít flanelový ručník nebo žínku. Obojí předem navlhčete a přejděte na kartáč až po několika týdnech. Nekartáčujte tam, kde je pokožka narušená. Kartáčování je též vhodné před a po odstranění chloupků. Zamezuje se tak zarůstání chloupků dovnitř.
Vyhněte se pěnovým koupelím, obyčejně obsahují silné čistící přísady.
Trpíte – li zarudlou nebo podrážděnou pokožkou, přidejte si do koupele trochu jablečného octa. Obnovuje přírodní PH.
Máte – li velmi suchou pokožku, přidejte si do koupele pár kapek olivového oleje a zůstaňte namočeni 10 minut. Nepoužívejte mýdlo, olej účinkuje jako emulze, která posbírá nečistotu, a odstraníte ji při osušení.
Nedávejte si sprchu ani koupel příliš horkou. Povrchové žilky mohou popraskat, činí to velký nátlak na srdce a ničí to ochranný kyselý rámec pokožky. Také to napomáhá ke stárnutí pokožky, jelikož buňky stárnou při zvýšené teplotě těla.