Chci se Vám představit jako kadeřnice s 13letou praxí, ale především však jako člověk, který se zajímá o ekologický způsob života. Vím, že je celkem velký „bum „ s různými BIO přípravky a šetrnou kosmetikou, ale ne vždy si dle názvu můžete být jistí, co si právě kupujete. Jediným spolehlivým ukazatelem je vždy složení výrobku, jenže – v těchto odborných názvech se normální člověk většinou nevyzná. Proto jsem se pokusila všemi těmi názvy prokousat, a to hlavně kvůli sobě, protože mě to zajímá a není mi jedno co si kupuji.
Dále bych chtěla sdělit svůj názor na základě získaných zkušeností. Bohužel, i přes to, jak fandím všem přírodním zdrojům ve formě potravin, kosmetiky a všeho jiného, musím upřímně podotknout, že čistě přírodní kosmetika, která je opravdu 100% přírodní, nemá takový efekt jako přípravky alespoň s trochou syntetiky. Teď mluvím nejvíce jako kadeřnice – denně zkouším různé značky a denně konzultuji přípravky se svými klienty. Má zkušenost je taková, že lidé, kteří si barví vlasy, nebo je mají jinak více poškozené, potřebují vlas i hloubkově regenerovat, což je s čistě 100% přípravkem docela obtížné. Zákaznice mají většinou pocit nevyživení a prostě jim to nestačí. A věřte, že jsem vyzkoušela vše co je dostupné na českém trhu a také mimo něj. Existují kvalitní přípravky, které se nabízejí etiketou jako přírodní. Po přečtení INGREDIENCÍ na obalu zjistíte, že šampon či jiný kosmetický výrobek pouze obsahuje čisté přírodní zdroje, a že spolu s nimi obsahuje také běžné syntetické látky. Ty však nemusí být za každou cenu závadné, nicméně, to už nechám na Vás, abyste si určili, čemu dáte přednost. Konkrétně já tyto výrobky používám a to i profesionálně v práci.
Mou prioritou tímto článkem je, abyste si uměli sami zvolit co si koupit a být si tím jisti, jelikož nás výrobci dokážou nalákat na kde co. A tak tedy pokud si kupujete přípravky na syntetické bázi, je dobré vědět, o jaké přesně jde a jaké riziko představují. Pak už je to pouze na vás.
SEZNAM INGREDIENCÍ V KOSMETICE
KONZERVAČNÍ LÁTKY
Prodlužují přípravkům dobu použitelnosti. Obvykle to bývá až tři roky. Zabraňují tedy znehodnocení přípravku. Mají antibakteriální povahu. Konzervační přísady mohou být čistě přírodní a k tomu se využívá např. olej z pšeničných klíčků, olej s obsahem vitamínu E ve formě oleje, kyselina citrónová a přírodní oxidanty jako jsou vitamin A, C, E (tokoferol), selen, zinek, cystein.
Příkladem obvykle používaných syntetických konzervačních látek, které jsou potencionálními alergeny jsou parabeny, kvaternium-15 a imidazolidinylová močovina. Existují i syntetické antioxidanty jako např. butylovaný hydroxytoluen a trisodná či tetrasodná sůl kyseliny etylendiaminteraoctové.
SILIKONY
Jsou složité sloučeniny, které mají zvláčňující a lubrikační charakter. Silikony snižují tření mezi jednotlivými prameny vlasů. Po jejich aplikaci mají vlasy zvýšenou odolnost vůči vodě a teplotním výkyvům. Vlasy jsou pružné, chráněné a mají vysoký lesk. Problém silikonů nastává při nanesení velkého množství. Nadbytek silikonu totiž na vlasech ulpívá, hromadí se a vlasy tak těžknou. Přebytek silikonu na vlasech může začít i tvrdnout a z vlasů se začít i drolit což poškozuje vlasové vlákno. Pokud vám tedy do rukou přijde regenerační přípravek s vysokým obsahem silikonu, s jeho aplikací to opravdu nepřehánějte. Kvalitní, profesionální kosmetika ve svých produktech silikon používá, ale pouze v malém množství a tak se „ přesilikonování“ bát nemusíte. U levnějších přípravků tomu tak vždy není.
Silikony se dají nahrazovat i rostlinnými oleji.
HYDRATAČNÍ LÁTKY
Se používají proto, aby přitáhly do vlasů vlhkost a udržely ji tam. Tímto způsobem optimalizují pružnost, poddajnost a elasticitu vlasu. V důsledku vstřebávání vody dělají vlasy plnější a objemnější dojem. Hydratační látky také zamezují vysychání kosmetických přípravků.
Mezi přírodní varianty patří Glycerin a Sorbitol.
Syntetické varianty mohou být propylen glykol, butylen glykol, etylen glykol, polyetylen glykol, PEG – velmi alergenní!
Propylen glykol je velmi populární, protože je velmi účinný, ale mnoha lidem způsobuje podráždění a záněty kůže. Poměrně bezpečná a účinná syntetická látka je izosteroyl laktylát.
VŮNĚ
Přírodním produktům dodávají vůní esenciální oleje. Pokud je na etiketě uvedeno pouze VŮNĚ bez další specifikace, jde pravděpodobně o syntetickou sloučeninu. Je dokázáno, že synteticky vyrobené vůně jsou v kosmetických přípravcích nejčastějšími příčinami vzniku přecitlivělosti ( způsobují alergické reakce a citlivost na chemické látky)
PROTEINY
Mohou vlas značně posílit tím, že se vážou na poškozená místa a vyplňují je. Naše volby směřuje do království zeleniny, pšeničné a sójové proteiny. Mohou být i mléčné proteiny.
Syntetické proteiny jsou poměrně účinné. Po hydrolýze získávají velikost molekuly, která je pro vlas vhodná. Není známo, že by syntetické proteiny měly toxické účinky.
REGULÁTORY VLHKOSTI
Při vnějším použití vyzdvihují vnitřní vlhkost, obnovují hydrataci suchých vlasů a pokožky hlavy. Přírodní regulátor vlhkosti je např. aloe vera, olej z pupalky dvouleté, olivový olej, lanolin a aminokyseliny.
Syntetické jsou cetylalkohol, dimeticon silikon, izopropyl lanolát, myristat a palmitat.
DETRGENY
Jsou syntetická mýdla, která se vyrábějí z různých chemických látek. V šamponech se využívá jejich čistící vlastnost. Fungují na principu emulgace tuků a suspendují částečky špíny na pokožce hlavy a ve vlasech, takže se dají smýt. Mnohé detergenty použité v šamponech mohou být potenciálně alergenní nebo nešetrné a nejvíce způsobují suchost pokožky a vlasů. Velmi známý je lauryl sulfát sodný, laureth sodný a NDELA ( nitrosodietanolaminu ) který je tvořen s TEA, DEA, MEA. Tyto látky jsou uvedeny v seznamu FDA ( U.S.FOOD AND DRUG ADMINISTRATION ) www.fda.gov jako potencionálně karcinogenní. Někteří výrobci používají nešetrné detergenty a poté přidají tlumící roztok, aby snížili PH přípravku ( míru kyselosti či zásaditosti ). Mnohé z těchto látek nejsou biologicky odbouratelné. Pořádně si přečtěte etiketu.
Pozn. O Sulfátech se hodně spekuluje, nicméně oficiálně je povoleno používat určité minimální množství.
Radou pro vás je pořizovat si bezsulfátové šampony. (sulfate –free )
ZVLÁČŃUJÍCÍ SLOŽKY
Pozastavují ztrátu vlhkosti, v důsledku čehož mají změkčující a zklidňující účinek na pleť, pokožku hlavy a vlasy. Přirozeným zdrojem jsou všechny rostlinné oleje.
Syntetické látky jsou minerální oleje ( mohou obsahovat karcinogeny ) nebo silikony. Syntetické látky s označením PEG-n mohou obsahovat 1,4 dioxan, karcinogenní látku, která je vedlejším produktem výroby. Je dokázáno, že estery mastných kyselin jako cetyl a cetearyl způsobují u některých lidí ekzémy.
DÁLE JSOU VE VLASOVÝCH PŘÍPRAVCÍCH OBSAŽENY:
- ANTIOXIDANTY – ochrana před oxidačními složky
- ANTISEPTIKA – POZASTAVUJÍ RŮST MIKROORGANISMŮ
- NOSIČE – přenášejí aktivní složky což je základ každého přípravku
- CHELÁTY – jsou látky, které na sebe vážou nečistoty a dají se snadno spláchnout.
- EMULGÁTORY – pomáhají udržovat pohromadě tak rozdílné látky jako je voda a olej. (tady pozor na syntetické emulgátory s označením MEA, TEA,MIPA a všechny sloučeniny s předponou PEG-n , nebo PEG.)
- OCHRANNÉ FILTRY
- VITAMINY
INGREDIENCE, NA KTERÉ SI MUSÍTE DÁT POZOR:
Vlasová kosmetika obsahuje mnoho syntetických látek a látek derivovaných z ropy, u kterých jsou potvrzeny alergenní účinky. Možná jsou dokonce i toxické. FDA považuje mnohé z nich za bezpečné, protože použitá množství (zejména v šamponech ) jsou natolik malá, že nemohou uškodit. Navíc je přípravek určen k pečlivému vymytí a s kůží přichází do styku jen krátce. Výzkum však ještě neurčil, jaké jsou důsledky dlouhodobého používání těchto látek a také se nemluví o tom, jaké má jejich výroba a smývání do odtokových kanálů po použití následky pro naši matičku zemi.
V naší společnosti se jako epidemie začíná šířit přecitlivělost na chemikálie, se kterými se dennodenně setkáváme. Jestliže používáte šampony a kondicionéry které jsou vyrobeny na syntetické bázi, důkladně si vymývejte přípravky z vlasů.
Zde je seznam nejčastějších ingrediencí na které byste si měli dát pozor:
KOKAMID DEA, MEA NEBO MIPA
Jde o povrchově aktivní látku, ( což znamená že rozpouští nečistotu a mastnotu a tím způsobí že se nečistota z vlasů smyje.) které se používají v mýdlech a šamponech. Často jsou považovány za přírodní látky „vyrobené z kokosů“ Ve vysokých koncepcí se mohou stát alergenními. Mohou být také kontaminovány Nitrosaminy, které patří mezi silné karcinogeny. Pokud používáte kosmetiku s tímto obsahem, podívejte se zda-li přípravek obsahuje také vitamin A a C. Oba by měli tyto látky blokovat.
Povrchově aktivní látky se označují také jako tentzid, surfaktant, saponát.
PARABENY
Jde o syntetickou konzervační látku, o které se hodně spekuluje. V žádném případě to není látka, která je tělu nějak extra prospěšná, a po jejím použití se vyskytují časté alergie. Nicméně dnes ji najdeme téměř všude a to i v jídle.
EFSA – Evropský úřad pro bezpečnost potravin udává, že denní příjem by neměl přesáhnout 10 mg/kg, to znamená dávka do 700 mg je akceptovatelná .
Parabeny se dají nahradit vitamine E a různými jinými esenciálními oleji např. pomerančovým, nebo z máty peprné či rozmarýnu. Všechny tyto varianty jsou při výrobě o dost dražší, a to je právě zřejmě problém ….. vlastně všeho J
LAURYL SULFÁT SODNÝ
Způsobuje podráždění očí, vyrážky, alergické reakce a přesušování kůže. Lauryl sulfát sodný bývá spojován s tvorbou nitrosaminu. Pro čištění volte raději šetrnější lauretový sodný sulfát ( lauereth sulfate), který má méně dráždivé účinky. Náhražkou za sulfáty jsou Lyglukosidové alkyly, o kterých nejsou známé vedlejší účinky.
Pozn. V roce 1983 prohlásila komise nezávislých lékařů a vědců sestavená Cosmetic, Toiletry and fragrance Association Lauryl sodný za bezpečný v případě, že se rychle a pečlivě vymyje.
Malina
Super, super článek, moc chválim.
Když si jde dnes někdo koupit třeba šampon, tak to aby sebou bral encyklopedii. Vzhledem k tomu, že to co je na předních příčkách složení má ve výrobku největší zastoupení, tak bych hlavně sledovala aby se hlavně tam nevyskytovaly nějaké syntetické, ropné složky.
Tapiss
Fakt dobrej článek :) teď už se v tom aspoň trochu vyznám…doufám, že takových bude víc