Trápí vás akné nebo viditelné žilky? Akné nebo rozšířené žilky dokážou pěkně znepříjemnit život. U akné už dávno neplatí, že je záležitostí pouze dospívajících. Čím dál tím více se jako následek stresu či nezdravého stravování a ovzduší objevuje i u dospělých, a to u žen i u mužů. S akné i s žilkami si však naštěstí dokáže poradit laser. Jak ošetření probíhá?
Odstranění akné laserem
K rychlému léčení akné se používá zejména tzv. biostimulační laser, který je velmi šetrnou metodou ošetření. Zanícené pupínky vyhojí už po několika málo ošetřeních, a to bez neestetických pozůstatků jako jsou jizvičky či pigmentové skvrny. Laserový paprsek během chvilky zbaví vaši pleť bakterií způsobujících vznik akné, stáhne rozšířené póry, navrátí mazové žlázy do původního stavu a významně přispěje k zahojení případných jizev.
Ošetření, které není výrazné bolestivé (navíc se k zabránění případné bolesti užívá místního znecitlivění pomocí aplikace znecitlivujícího krému), probíhá v závislosti na rozsáhlosti problému jednou až čtyřikrát do měsíce, každý zákrok trvá zhruba 15 až 30 minut. Obecně by lehčí formy akné měly být odstraněny během 3 sezení, při těžších projevech je třeba 4 až 5 ošetření. Vždy však platí, že počet opakování zákroků a jejich délka je čistě individuální.
Ošetřená místa budou zarudlá, ale zarudnutí během několika hodin až dní zmizí. Po zákroku se vyhýbejte slunečnímu záření, nejméně 3 měsíce se neopalujte a používejte krém s vysokým UV filtrem. Ošetření je proto ideální podstoupit v zimním období.
Odstranění žilek pomocí laseru
K odstranění žilek se nejčastěji využívají lasery pracující na principu fototermolýzy nebo cévní lasery. Červené nebo promodralé žilky v obličeji, na nohou či jinde, kde jsou vám nepříjemné, spolehlivě odstraní laserový paprsek reagující s červeným krevním barvivem. Dojde k tepelnému zničení žilek, které pak tělo samo vstřebá. Nejmodernější přístroje jsou vybaveny systémem chlazení, díky kterému by nemělo docházet k tvorbě stroupků nebo k jinému poškození pokožky.
Ošetření zaměřené na odstranění žilek trvá v závislosti na rozsahu problému několik vteřin až desítek minut. Stejně tak je dán počet opakování zákroků – pokud chcete ošetřit větší plochu pokožky (například na nohou), bude nutné podstoupit laserovou terapii vícekrát. Samotný zákrok není příliš bolestivý, reakce pokožky by se dala přirovnat ke slabému štípnutí.
Jestliže jste citliví na jakoukoliv bolest, lze využít znecitlivující mast. Tato mast se využívá také u velmi rozsáhlých zákroků, nemusíte se proto bolesti bát. Po zákroku jsou ošetřená místa mírně zarudlá, avšak během pár minut či hodin se navrátí do původního stavu. K plnému zahojení dojde do 3 až 4 týdnů (ošetřená místa přechodně ztmavnou, což ale do 10 dnů vymizí; v závislosti na typu použitého laseru se někdy mohou objevit povrchové stroupky) a jsou plně vidět výsledky léčby. Vyvarujte se zbytečnému namáčení a slunění pokožky, používejte krémy s vysokým UV filtrem.