Která žena by nechtěla vypadat hned po probuzení upraveně? Bez nutnosti trávit ráno drahocenné minuty před zrcadlem a bez zdlouhavého líčení vyjít ven plná zdravého sebevědomí a spokojenosti sama se sebou. Ne každá žena má od přírody výrazné oči, dokonalý tvar obočí a plné, výrazné rty. Vše můžeme dotvarovat a zvýraznit pomocí dekorativní kosmetiky. Ale pokud se právě líčením nechceme ráno zdržovat, nebo nám z nějakého důvodu nevyhovuje, je tu řešení v podobě permanentního make-upu. Ten už dnes není žádnou novinkou a jeho výhod využívá stále více žen. Metody permanentního make-upu se stále zdokonalují a výsledný efekt je čím dál víc přirozenější.
Permanentní make-up je metoda mikropigmentace vrchní vrstvy pokožky, která vydrží přibližně 2-5 let. Provádí se přístrojem, který malými jehličkami vpichuje do pokožky přírodní pigment. Na rozdíl od tetování vydrží přírodní pigment jen určitou dobu (2-5 let) a barvivo neproniká tak hluboko. Při tetování jde pigment do hloubky až 2 – 3 mm, permanentní make-up jde pouze do hloubky 0,8 – 1,5 mm. U tetování se používá syntetické barvivo, při permanentním make-upu se už používají pouze přírodní, ovšem podstatně dražší a kvalitnější pigmenty.
Nejčastěji se provádí permanentní make-up pro dotvarování obočí, zvýraznění očí očními linkami a zvýraznění kontury rtů. Výhody permanentního make-upu jsou jednoznačné – jste bez práce nalíčená vždy a všude, ať už ihned po probuzení, při sportu nebo u vody, a make-up se nerozmaže ani nesmyje. Je ideálním řešením pro ženy, které jsou alergické na jakoukoliv dekorativní kosmetiku, pro nositelky brýlí, které chtějí mít výrazné oči a nenanášet přitom silné vrstvy líčidel. Ženy ve středním a vyšším věku permanentní make-up ocení z toho důvodu, že se jim nebude rozpíjet do drobných linek a vrásek. Ženy s úzkými rty mohou touto metodou získat rty o něco plnější a dámy s prořídlým, vytrhaným obočím ho takto mohou zahustit a dodat mu ideální tvar, aniž by musely donekonečna kupovat tužku na oči.
Aplikace není bolestivá, protože se před ní pokožka znecitliví lokální anestezií. Délka zákroku je od 1 až do 2 hodin. Výběr salonu, ve kterém si necháte permanentní make-up aplikovat, neponechejte náhodě. Čtěte reference a dívejte se po certifikátech. Každému zákroku by měla předcházet konzultace, během které byste se měla dozvědět všechny potřebné informace. Před samotným zákrokem s vámi specialista nejdříve promluví o vašich požadavcích na tvar např. obočí a nakreslí tužkou linii. Tu můžete korigovat a opravovat, dokud opravdu nejste spokojená. Pokud i tak nejste s výsledkem zcela spokojená, lze ho upravit při druhé návštěvě salonu. Mikropigmentace je dvoufázový proces a je ukončen až při druhé návštěvě salonu, při tzv. korekci.
Ihned po zákroku je barva velmi výrazná, ošetřené místo může být trochu zarudlé a oteklé, což ovšem po pár hodinách zmizí. Po ošetření byste měla používat speciální mast. Na ošetřeném místě vám vzniknou tmavší drobné stroupky, které během několika dní odpadnou, a teprve poté se ukáže výsledný barevný pigment. Někdy může být zpočátku až o 40% světlejší. Jakmile se ošetřené místo zcela zahojí, pigment vystoupí na povrch pleti.
Po podstoupení zákroku byste měla ošetřená místa chránit před UV zářením a do zahojení nenavštěvovat solárium. Na pigmentovaná místa byste po dobu hojení také neměla používat kosmetické přípravky, líčidla a samoopalovací krémy.
Permanentní make-up stále není nejlevnější záležitost, a proto si opravdu dobře vyberte, kde zákrok podstoupíte. Pokud dobře zvolíte, litovat určitě nebudete.