Říká se, že příroda nám nadělila takovou barvu vlasů, která se nejlépe hodí k barvě naší pleti a očí. Pamatujete si ještě jaká byla barva vašich vlasů, než jste si je poprvé obarvili? Diktát současné módy je neúprosný. Nosí se zdravé, lesklé a výrazné vlasy. Mnohé z nás proto stále častěji sahají po chemických barvách, které změní nedefinovatelnou barvu našich vlasů na nápaditou blond, originální čokoládovou nebo nepřehlédnutelnou černou. Líbí se nám nejrůznější melíry, občas zatoužíme po zrzavé nebo červené a nebráníme se ani takovým bláznivým odstínům jako je modrá a zelená.
Veškeré chemické zásahy našim vlasům ale příliš neprospívají. Jak tedy získat nápadné vlasy a vyhnout se přitom chemickému obarvení? Inspirovat se můžeme u starověkých kultur nebo v kuchyni našich babiček. Také dříve ženy toužily po výrazných barevných odstínech a neměly zdaleka tolik „chemických vymožeností“ jako máme dnes.
Hennou se vlasy barvily už ve starověku
U starověkých Egypťanek byla velmi oblíbená henna, kterou dnes zakoupíte v každé drogerii nebo obchůdku s přírodní kosmetikou. Kromě toho, že henna vlasy obarví, má i regenerační účinky a působí proti lupům. Nejlépe uděláte, pokud hennu použijete na přírodní barvu vlasů (nebo si necháte alespoň měsíční odstup od posledního chemického barvení). Hennu určitě nenanášejte na vlasy krátce po trvalé ondulaci. Při výběru odstínu se řiďte tím, jaká je vaše přirozená barva vlasů. Na tmavší vlasy nanášejte tmavší odstíny henny, na světlé světlejší. Jste-li od přírody tmavovláska, tak vám henna k blond odstínu prostě nepomůže. Pro černé vlasy použijte černou, hnědou nebo bordó hennu. Pro světlé vlasy zvolte hennu bezbarvou, odstín zlatý blond nebo plavý ořech. Červené vlasy získáte pomocí odstínu měděná červená. Henna se prodává v podobě prášku, který smícháte s vodou a nanesete na vlasy.
Pro blondýnky heřmánek, měsíček nebo citrón
Zesvětlující účinky heřmánku jsou dobře známé. Pokud nosíte vlasy v barvě „špinavá blond“ a chcete je zesvětlit, používejte odvar z heřmánku a vlasy jím pravidelně oplachujte. Zesvětlující kúru si můžete připravit také ze tří polévkových lžic heřmánku a stejného množství měsíčku, které přelijete 75 ml vroucí vody. Nechte asi půl hodiny louhovat a po scezení přidejte šťávu ze tří středně velkých citrónů. Účinnost zesvětlující kúry zvýšíte, pokud ji necháte působit na sluníčku.
Hnědovlásky ocení odvar z ořechů nebo cibule
Pokud máte vlasy hnědé a chcete jejich barvu zvýraznit, pomůže vám odvar ze slupek ořechu. Do hrnce dejte 20 g rozdrcených slupek, zalijte 50 ml vody, přidejte 25 g kamence a 75 g olivového oleje. Na plotně zahřívejte tak dlouho, dokud směs nebude mít požadovaný odstín. Pak aplikujte na vlasy, nechte asi hodinu působit a opláchněte.
Hnědou barvu získáte také odvarem ze slupek červené cibule. Používejte ho ale pouze tehdy, pokud nemáte nadměrně mastivé vlasy. 30 g slupek zalijte 200 ml vody a povařte. Po scezení přidejte 5 g glycerinu, který seženete v každé lékárně, a pořádně promíchejte. Směs používejte denně tak dlouho, dokud vlasy nezískají požadovaný odstín.
Červená nebo zrzavá? I tyto odstíny získáte přírodní cestou
Pokud toužíte po červených nebo zrzavých vlasech, smíchejte 60 g měsíčku lékařského a 125 g červené henny. Směs zalijte 750 ml vroucí vody a naneste na vlasy. Při aplikaci nezapomeňte použít ochranné rukavice. Nechte působit tři čtvrtě hodiny a pak pečlivě smyjte.
K červeným vlasům vám pomůže také nálev z rebarbory. 150 g rebarbory vařte v půl litru červeného kyselého vína tak dlouho, dokud se z hrnce polovina nálevu neodpaří. Směs pak aplikujte na vlasy a nechte působit tak dlouho, dokud nezaschne. Poté pečlivě opláchněte.
jana
prosimvás, co je to ten KAMENEC?
uvlasku.cz
kamenec je přírodní kámen, který vypadá jako minerální sůl. používá se jako základ do antiperspiranty. U nás se dá koupit v podobě pudru