
Proč padají vlasy, aneb sedm možných „přirozených“ příčin
Po sprše zůstává sítko plné vlasů. Při česání se děsíme na kartáč i podívat. Jakmile odložíme fén, je na zemi všude kolem nás nehezké množství našich kadeří. A ideálně všechno během jednoho rána. Nadměrné padání vlasů přitom může mít spoustu příčin. A co si budeme povídat, velmi častým faktorem bývá stres. Pokud ale opomenu tohoto neřáda, kterého stejně žádná kosmetika neporazí (což se ovšem nedá říct o čokoládě, dobré knize a večeru stráveném v pohodlném křesle), podíváme se proto aspoň na ty nejčastější z „přirozených“ příčin.
Jisté padání vlasů je naprosto normální. Během našeho života se totiž obměňují, a to nejen vlasy, ale i chloupky, řasy obočí. Všechny typy „vlasů“ určitou dobu rostou, pak vypadají a jsou nahrazeny novou vlasovou generací. Děje se to průběžně a celá kštice se nám zcela obnoví po čtyřech až šesti letech. Každý den vlasy povyrostou o 0,2 až 0,5 milimetru, což je za rok 15-17 centimetrů.
Za nadměrné padání vlasů se přitom považuje více než 100 vlasů za den. To trápí více než čtvrtinu žen a u mužů je tento problém ještě rozšířenější – až polovina populace je postižena takzvanou mužskou formou plešatění, latinsky Alopecia Androgenetica. A příčin plešatění může být hned několik.
Nadbytek mazu
Kožní maz je směs tuků, cholesterolu a soli, které se vytvářejí v mazových a sekretních žlázách. V normálním množství vlasům prospívá – udržuje je zdravé a hladké a zabraňuje jejich vysoušení a lámání. Stresem, úzkostmi, vyčerpáním a nevhodnou péčí, ale i genetickým vlivem však mohou být mazové žlázy nadměrně stimulovány, čímž se zvýší produkce mazu. Ten se postupně usazuje ve vlasových váčcích a vlas se ztenčuje. V nejhorším případě maz kořínky ucpe a způsobí nadměrné vypadávání vlasů.
Maz je navíc ideálním prostředím pro rozvoj mikroskopických bakterií jako je trudník tukový (Demodex foliculorum), který v tukových žlázách způsobuje rozmnožení enzymů. Ty mají negativní vliv na sílu vlasu a způsobují svědění.
Trudník tukový (demodex folliculorum)
Trudník tukový je roztoč parazitující na lidské pokožce, který přispívá k vypadávání vlasů. Žije ve vnitřní části vlasových folikulů a v mazových žlázách svých hostitelů. Vyskytují se v oblasti brady, nosu, čela a zad. Najít je však můžeme právě i na pokožce hlavy.
Jeho ideálním prostředím je vlasový váček s nahromaděným mazem, kde vylučuje enzym lipázu. Tím rozkládá maz na glycerol a mastné kyseliny, které následně ztuhnou, váček ucpou a poškodí kořínek vlasu. V jednom váčku můžou žít tři a více jedinců.
Podle lékařských odhadů je trudníkem napadeno 20 až 100 % lidské populace. Pravděpodobnost nákazy vzrůstá s věkem. Lékaři uvádí, že průměrná nákaza lidí starších šedesáti let je více než 50 %.
Trudník se šíří například společným používáním ručníků. Někteří odborníci ho dávají do souvislosti s rozšířením akné.
Nedostatečná výživa
Vědci molekulárním měřením zjistili, že vypadávající vlasy často vykazují chybějící základní živiny. Kvůli tomu jsou slabé, rostou pomalu, lámou se a padají. Je proto potřeba dodávat jim vnější i vnitřní výživu. Bez té není zdravý růst vlasů možný.
Špatná mikrocirkulace
Bez dostatečného prokrvení pokožky a vlasového váčku nedokáže soustava přijímat základní živiny důležité pro růst zdravých vlasů. Občas je proto potřeba lepšímu prokrvení trošku pomoct. Dosáhnout se toho dá například jemnou masáží vlasové pokožky, různými esenciálními olejíčky i peelingem. S tím ale velmi opatrně – pokožka a vlasy se nesmí dřít, péče musí být velmi jemná.
Prokrvená pokožka lépe přijímá živiny a i vlas v ní drží lépe.
5-alfa-reduktáza a hormon DHT
Enzym přirozeně produkovaný lidským organismem s názvem 5-alfa-reduktáza přeměňuje testosteron na silnější androgen – dihydrotestosteron (DHT). To však má negativní vliv na vypadávání vlasů – při působení DHT se smršťují vlasové váčky a produkují stále tenčí a kratší vlas. Nakonec zcela odumřou, nebo z nich rostou jen tenké bezbarvé chloupky.
Obzvláště citlivé na působení DHT jsou vlasové váčky vpředu, na vrcholu a vzadu na vrchní části hlavy. Může za to jejich genetické naprogramování. Naopak váčky po bocích hlavy a vzadu ve spodní části jsou odolnější a DHT na ně vliv nemá.
Lokální podráždění a autoimunitní reakce
Podráždění vlasové pokožky může způsobit agresivní kosmetika, stres i roztoč trudník. Samotné podráždění pak může vyvolat autoimunitní reakci, při které dojde k oslabení vlasového váčku a zvýšení jeho náchylnosti k zánětu.
Je proto důležité vybírat si takové produkty, které podporují přirozené pH pokožky a zklidňují ji. Jako pomocníka můžeme použít i jablečný ocet, ze kterého si po mytí vlasů uděláme oplach. Na vlasy a pokožku hlavy má velmi dobré účinky a posiluje jejich přirozené prostředí.
Nevyvážená hladina estrogenu
Moderní vědecké výzkumy naznačují, že nízké, ale i příliš vysoké množství estrogenu (ženský pohlavní hormon, v malé míře se vyskytuje i u mužů) v těle přispívá k zeslabení vlasů. Pokud máte problémy s hladinou estrogenu, je to především na poradu s lékařem, s tím kosmetika dvakrát nepomůže.
Nicméně některé produkty obsahují sójové fytoestrogeny, které pomáhají vyrovnat metabolické procesy ve vlasové pokožce. Nebudu příliš složitě rozepisovat, jak to funguje. Stejně nejsem odborník a rozumím tomu jen do té míry, co jsem si o tom přečetla. Díky svým přirozeným vlastnostem však fytoestrogeny, tedy rostlinné estrogeny, posilují funkci estrogenu ve tkáních, v nichž je to prospěšné, a zároveň ruší účinek estrogenu v místech, kde může mít jeho snížení ochrannou funkci. Někde totiž sice estrogen škodí, jinde ale prospívá.
měděný kohoutek
Úžasné stránky. Spousta užitečných informací zde.